Prywatna opieka ginekologa w ciąży. Ile tak naprawdę kosztuje ?

Gdy dowiedziałam się o ciąży, stanęłam przed wyborem opieki lekarskiej. Oczywistym było to, że lekarza prowadzącego muszę znaleźć i to jak najszybciej. Karta ciąży (zakładana przez lekarza prowadzącego) powinna być założona do 10 tygodnia ciąży -jest to obowiązkowy warunek późniejszego starania się o becikowe (1000 zł - które przysługuje rodzicom po urodzenia dziecka). Zaczęło się więc gorączkowe szukanie lekarza, który mógłby zająć się mną i moim maleństwem. Pojawiło się zatem pytanie, na co się zdecydować :

Opieka prywatna czy publiczna ?Do lekarzy państwowej opieki zdrowotnej zraziłam się już kilka lat wcześniej. Na swojej drodze napotkałam lekarzy,którzy swoją pracę wykonywali jak przykry obowiązek, do pacjenta podchodzili jak do kolejnego manekina siedzącego na fotelu i płaczącego co tu go nie boli, ale przede wszystkim - nigdy nie pomogli mi w rozwiązaniu problemów z którymi do niech przyszłam. 

Mimo to, wahałam się. Ciągle powtarzałam sobie, że opieka państwowa jest :

 • darmowa, więc dużo pieniędzy zaoszczędzę ;
 • od kilku dobrych lat płace składki społeczne i zdrowotne, więc należy mi się to, (za przeproszeniem) jak psu buda. 
Biorąc od uwagę moje wcześniejsze doświadczenia, postanowiłam przejrzeć fora internetowe, żeby znaleźć dodatkowe powody do udania się do lekarza publicznie. Opinie oczywiście były podzielone, gdyż każda z nas ma inne doświadczenia. 

Ostatecznie, analizując swoje poprzednie przygody, w trakcie cudownych 9 miesięcy zdecydowałam się na opiekę prywatną.  

Jakie były koszta opieki u mojego lekarza? O wszystkim opowiem poniżej. Mam nadzieje, że mój post pomoże przyszłym mamusiom podjąć decyzję o tym, jakiego lekarza wybrać. :)


 • Pierwsza moja wizyta u prywatnego lekarza ginekologa, do którego poszłam potwierdzić ciąże, kosztowała mnie - 250 zł (badanie USG + konsultacja). Ten koszt był tak kolosalny, że płacąc  o mało nie dostałam zawału :D. Dlatego, gdy już ciąża była potwierdzona, lekarza prowadzącego znalazłam innego - o przeszło połowę tańszego.

 • Druga wizyta, miała miejsce u lekarza, który moją ciąże poprowadzi już do końca. Koszt wizyty u mojego lekarza wynosi 100 zł. Jest to świetna cena, jeżeli chodzi o opiekę prywatna (w dużych miastach cena waha się miedzy 100-300 zł).  Do rozwiązania mam zaplanowanych 11 wizyt. Łączny koszt wszystkich wizyt to : 1100 zł. Dodam tutaj, że na każdej wizycie mam robione badanie USG, które jest wliczone w cenę wizyty.

 • Kolejnym wydatkiem, jaki poniosłam było zrobienie pierwszych badań (w 3 miesiącu ciąży). Oczywiście wszystkie badania wykonać musiałam prywatnie, co wiązało się z dość sporymi kosztami. Jednakże, jest na to pewien sposób, który praktykuje całkiem dużo kobiet ciężarnych - chodzenie do dwóch lekarzy - jednego prywatnego, a drugiego państwowego. Pamiętajmy, iż nie ma przeciwwskazań żeby posiadać dwie książeczki ciążowe, więc nie stanowi to problemu (jednak lepiej się do tego nie przyznawać :D ). Chodząc do dwóch lekarzy, jest szansa na uniknięcie własnie kosztów badań, gdyż na wykonanie niezbędnych badań dostajemy skierowanie - chociaż nie mamy gwarancji, że lekarz państwowy przepisze nam dokładnie te same badania do wykonania co lekarz prywatny oraz, że lekarz prywatny nie będzie kręcił nosem gdy zobaczy wyniki badań za które nie zapłaciliśmy.  Wracając do tematu.... za pierwsze badania zapłaciłam - 295 zł.  

 • Dalsze badania do wykonania miałam w 6 miesiącu ciąży. Było to między innymi tzw. próba cukrzycowa, która powinna być wykonana każdej kobiecie ciężarnej w tym okresie, w celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia  cukrzycy ciążowej. Koszt badań (wymienionych poniżej) to - 63,90 zł. 
 • Do wykonania pozostały mi tylko dwa badania w 9 miesiącu, czyli morfologię oraz badanie ogólne moczu.  Korzystając w powyższych paragonów, policzyć możemy że wyniosą mnie one - 26,20 zł. 
 • Osobnym kosztem jaki poniosłam był zakup witamin. Nie doliczam ich do kosztów prywatnej opieki, gdyż jeżeli chodzimy do lekarza państwowego także musimy za nie zapłacić (o ile jesteśmy ich zwolenniczkami). Temat ten podejmę w kolejnym poście. ;) 
Reasumując, prywatna opieka ginekologa w ciąży, przez cały okres jej trwania, kosztuje mnie :

1725,10 zł

Oczywiście są to koszta jedynie poglądowe. Należy pamiętać, że ceny zarówno wizyt w gabinecie lekarskim jak i badań różnią się w zależności chociażby od naszego miejsca zamieszkania. Zdarza się także, iż jeżeli mamy problemy z naszym maleństwem, liczba wizyt może się zwiększyć, co także kosztuje wiecej. 

Przeglądając fora internetowe, udało mi się znaleźć także ceny pakietów prywatnej opieki ginekologicznej w ciąży (wizyta + badania) w innych miastach. Zobaczmy :
 • Warszawa - 2600zł
 • Opole - 1600zł
 • Częstochowa - 3600 zł (w tym pakiecie zawarta jest także opieka poporodowa nad matką - do 6 tygodni)
 • Kraków - 2000 zł
Powyższe koszta nie są jednak w żaden sposób potwierdzone, więc należy lekko przymknąć na nie oko. Wrzucam je jedynie poglądowo. Podstawowym kryterium jakie bierzemy pod uwagę wybierając lekarza prowadzącego ciąże są oczywiście koszty. Jeżeli już się na nie decydujemy, szukamy zalet takiej opieki. W moim przypadku, są to :
 1. Badanie USG wykonywane na każdej wizycie.
 2. Bardzo dobry kontakt z lekarzem (kilka razy zdarzało mi się dzwonić do mojego lekarza późnym wieczorem, aby tylko rozwiać moje obawy).
 3. Brak oczekiwania w kolejce.
 4. Indywidualne podejście do pacjenta.
Moje drogie ! Swoim postem chcę Wam pokazać ile kosztuje (mniej więcej !) prywatna opieka, jednak najszerzej życzę Wam abyście mogły skorzystać z opieki lekarza państwowego ! Mam nadzieje, że Wasze przygody z lekarzami nie są takie jak moje i możecie pozwolić sobie na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. :)

Kochane, jakie są Wasze zdania na temat opieki medycznej prywatnej i publicznej? U jakiego lekarza prowadziłyście lub zamierzacie prowadzić swoje ciąże? Opowiadajcie ! :)

Miłego tygodnia moi drodzy ! :)
21 komentarzy:

 1. Ja chodziłam do.lekarza prywatnie, nawet nie rozważałam opieki.ginekologa na NFZ. Fakt więcej zapłaciłam, ale byłam pewna, że jestem pod.dobrą opieką, zwłaszcza że moja ciąża nie była prostym przypadkiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokój psychiczny jest bardzo ważny,szczególnie w okresie ciąży. Czasami wręcz nie ma on swojej ceny. Pozdrawiam Was serdecznie ! :)

   Usuń
 2. Bardzo przydatny post dla przyszłych mam. Sama nie wiem jaka opiekę bym wybrała, ale wiem jak bardzo jestem zrażona do lekarzy na NFZ. Pozdrawiam, POULCIAK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przerażające jest to, jak wiele z nas jest zrażonych do publicznej opieki zdrowotnej. Nie powinno tak być... Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Bardzo przydatny post. Czyli w 9 miesiacu zostaje do wykonania tylko morfologia i badanie moczu :) To dobra wiadomość, bo dużo tych badań w ciaży jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie, badań jest cała masa. Fajne jest to, że z reguły większość badań wykonać można "za jednym zamachem". Cieszę się, że post okazał się przydatny. Pozdrawiam ! :)

   Usuń
 4. Sporo tego, ale także chodzę prywatnie )

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też wybrałam opiekę prywatną znajomego lekarza ginekologa, sumując wszystkie badania itd wyszło mi około 2 tysięcy... Ale jednak miałam wszystko zagwarantowane i wolałam na tym nie oszczędzać... Przydatny post dla osób, przed którymi podjęcie decyzji :) pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli cena podobno do tej podanej przeze mnie :) Masz 100% racji, na ciąży oszczędzać nie można. Poza tym, nasz spokój psychiczny jest niewyceniony :) Pozdrawiam i wszystkiego dobrego dla Was ! :)

   Usuń
 6. Hm nie jest aż tak drogo, zależy wszystko od miasta jak widaci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, też uważam że cena jest w miarę przyzwoita jak na 9 miesięcy konkretnej opieki. Pozdrawiam serdecznie ! :)

   Usuń
 7. W nastepnej ciazy chyba tez.sie zdecyduje na prywatną opiekę, czlowiek wtedy jest zupelnie inaczej traktowany a nie jako zlo konieczne ..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz 100% racji. U mnie decyzja z pewnością też będzie taka sama jak i teraz:) Pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Ja również chodziłam prywatnie...ale nie żałuję wydanych pieniędzy, czułam się dobrze zaopiekowana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja droga, myślę że nasz spokój psychiczny nie ma ceny. Też ich nie żałuję. Pozdrawiam :)

   Usuń
 9. Ja chciałam zapisać sie państwowi dla potwierdzenia ciąży to musiałabym czekać kilka miesięcy. A prywatnie 200 zł wizyty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cena bardzo wysoka... Ale tak jak mówisz, żeby potwierdzić ciążę państwowo trzeba by czekać kilka miesięcy (co za ironia ! :D ). Często też po prostu nie mamy wyjścia i decydujemy się na taką i taką opiekę :( Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego :)

   Usuń
 10. Dobrze znaleźć takiego lekarza, który pracuje na NFZ w przychodni i ma swój prywatny gabinet. Wtedy koszt badań będą mniejsze. Ale wiadomo nie zawsze tak się da.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz, to też jest świetny pomysł i jakieś wyjście z sytuacji. Przyznam szczerze, że nie pomyślałam o tym. Tak jak mówisz, nie zawsze się da, ale jeżeli mamy taką możliwość, to czemu nie? Ja bym skorzystała! Dziękuję za wpis, wszystkiego dobrego :)

   Usuń
 11. Bardzo przydatny temat dla kobietek, które niedługo zostaną mamami. :) Świetne napisane!

  Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Młoda mama z pasją , Blogger