Prawa kobiet w ciąży

Moi drodzy, co roku w Polsce rodzi się około 350-400 tysięcy dzieci (2016 r. - 382 tysiące wg danych GUS'u).  Mniej więcej tyle samo dzieci rodzi się CODZIENNIE na świecie (2016 r. - około 353 dziennie), czyli około 255 niemowlaków na minutę. Oznacza to, że w naszym otoczeniu jest mnóstwo kobiet ciężarnych. W ciąży były nasze babki, matki, ciotki, przyjaciółki. Byłyśmy, jesteśmy, być może będziemy my. Były lub będą nasze żony, koleżanki, kochanki, znajome, sąsiadki, córki. Można tak wymieniać i wymieniać. Co by nie mówić, ciąża jest tematem powszednim.
W związku z tym, czy wiemy jakie prawa przysługują nam gdy jesteśmy w stanie błogosławionym? Wiemy o co możemy walczyć i jak starać się o swoje? Spójrzmy. 


1. Prawo do nieodpłatnej opieki zdrowotnej - bez względu na to, czy jesteśmy ubezpieczeni czy nie, możemy korzystać z placówek publicznej opieki. Żeby zostać przyjętym do lekarza, posiadać musimy zaświadczenie o ciąży od ginekologa, dokument tożsamości i skierowanie (jeżeli jest to konieczne).

2. Prawo do korzystania poza kolejnością z porad specjalisty i badań diagnostycznych. Jeżeli nie ma możliwości dostania się do lekarza tego samego dnia co stawiliśmy się w przychodni, to przyjęci musimy zostać nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia. W tym wypadku także potrzebne jest nam zaświadczenie o ciąży oraz dokument tożsamości. Prawo to weszło wżycie w styczniu 2017 roku wraz z uchwaleniem ustawy "Za życiem".

Odsyłam do ustawy : http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20160001860

3. Prawo do nieodpłatnej pomocy prawnej w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych. Pomoc prawna jest w tym wypadku finansowana przez państwo. Prawo to także zostało wprowadzone dzięki powyżej podanej ustawie "Za życiem". Taka pomoc może się okazać niezbędna szczególnie w przypadku osób, które z ciążą a później z dzieckiem zostają same (a niestety wiemy, jak często taka sytuacja ma miejsce...) - warto w takiej sytuacji mieć świadomość o co i jak możemy walczyć.

Tutaj znajduje się lista ośrodków, gdzie taką pomoc otrzymamy: 
https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/nieodplatna-pomoc-prawna


4. Prawo do wsparcia psychologicznego - jeżeli kobieta urodziła dziecko martwe, o niskiej wadze lub z wadami wrodzonymi taką opiekę zapewnić nam musi szpital (!),  natomiast jeżeli my, lub ktoś z bliskich nam osób zauważy
u nas znamiona depresji poporodowej, przysługuje nam prawo do skorzystania z usług poradni zdrowia psychicznego bez skierowania i także poza kolejnością (ustawa "Za życiem").

5. Prawo do zaplanowania porodu - plan porodu to dokument mówiący o tym, na co zgadzamy się i czego oczekujemy w trakcie porodu. Jest on opracowywany w trakcie ciąży przez położna lub ginekologa i dołączany do dokumentacji medycznej. Oprócz planu porodu opracowany powinien także zostać plan opieki przedporodowej, który opisuje procedury medyczne i czas ich wykonania. 

6. Prawa do obecności bliskiej osoby w trakcie porodu - nie musi to być ojciec dziecka, możemy wskazać wybraną przez nas osobę (mamę, przyjaciółkę). Tutaj pamiętajmy, że niektóre szpitale wymagają od osoby uczestniczącej
w porodzie rodzinnym, posiadania zaświadczenia o ukończeniu szkoły rodzenia.


7. Prawo do prowadzenia ciąży przez położną - jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, może ona być prowadzona przez położna, na takich samych zasadach, na jakich prowadzi ją ginekolog. Kobieta ma wykonywane takie same badania
i zapewnioną taką samą liczbę wizyt. Dopiero w momencie gdy pojawiają się komplikacje, ciężarna skierowana zostaje do specjalisty.

8. Prawo wyboru miejsca porodu - możemy rodzica zarówno w szpitalu jak i poza nim (dom lub dom narodzin). Tutaj powinnyśmy jednak pamiętać, że poród w szpitalu pozwala na szybszą reakcje w przypadku ewentualnych powikłań. Jeżeli wybieramy szpital, mamy prawo do : intymności, dyskrecji i informacji o przebiegu porodu.


Moi drodzy, każdy z nas wie, że w praktyce bywa różnie, ale na pewno warto znać swoje prawa i o nie walczyć. Osobiście już kilka razy korzystałam z ustawy "Za życiem", udając się do specjalisty bez kolejki. Fakt faktem, że musiałam powoływać się na ustawę, ale bez niej, chociażby do okulisty, dostałabym się najwcześniej w grudniu 2018 ;).  

A Wy znałyście swoje prawa będąc w ciąży? Korzystałyście z nich? Jakie są Wasze doświadczenia ?

Miłego weekendu kochani ! :)


18 komentarzy:

 1. Super post, naprawdę bardzo ważny :) Wiem, ze wiele kobiet nie wie, jakie ma prawa - przez to z nich nie korzysta. Ja np nie wiedziałam, ze w ogóle jest coś takiego jak plan porodu. Miałam przygotowany, ale ze moja historia potoczyła się trochę inaczej to w końcu z niego nie skorzystałam. Tak czy inaczej wymienione przez Ciebie punkty to naprawdę coś, o czym TRZEBA wiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, trzeba je znać i wiedzieć kiedy można z nich skorzystać. W końcu są po to, żeby nam pomóc :). Wszystkiego dobrego kochana :*

   Usuń
 2. Bardzo dobry post.Tak ważny dla wielu kobiet.Bo nie wszystkie wiedzą jakie mają prawa I co im się należy będąc przy nadzieji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świety post i bardzo przydatny. Sama nie byłam świadoma jakie tak na prawde prawa mają kobiety ciężarne. Wazne jest jednak, aby to wiedziec ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znajomość ich jest bardzo ważna, bo mogą pomóc nie tylko nam, ale i osobom wokół.Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Nice entry, I'm here for the first time and maybe I will stay longer!

  https://clicknorder.pk online shopping in pakistan

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za ten wpis,jest bardzo przydatny :)
  Jeszcze nie posiadam własnych dzieci,ale wszystko jest w toku :D także te informacje bardzo mi się przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę. Z pewnością informacje się przydadzą i pozwolą walczyć o swoje. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 6. Świetne zestawienie ! Taka ściąge powinna mieć każdą kobietą! Ta w ciąży i ta która dopiero planuje mieć dzieci !

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ważne informacje, szczególnie dla młodych, niedoświadczonych kobiet. Bardzo często prawo do zasięgania porad specjalistów poza kolejnością jest pomijane, bo młodym mamom głupio jest się odezwać, że są w "stanie błogosławionym", a niestety, dużo osób odwraca wzrok i udaje, że nie widzi ciążowego brzuszka.
  Fantastyczny styl pisania, lekkość pióra.
  Miło się czytało.
  Pozdrawiam gorąco! :)


  http://ametystova.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście że tak, masz 100% racji. Ja bardzo wiele razy spotkałam się z sytuacją własnie odwracania głowy i udawania że nie widzimy osoby ciężarnej obok... Eh,dziwną mentalność ma ten nasz naród ;). Dziękuję bardzo za komentarz, miło mi że dobrze czytało się powyższy tekst. Bardzo mnie to motywuje :). Pozdrawiam Cie serdecznie :*.

   Usuń
 8. Bardzo dobry wpis, nie dość, że dobrze napisany, to jeszcze przekazuje bardzo istotne wiadomości. Na plus jak najbardziej. Jako, że sama jestem w ciąży to zainteresuję się tym tematem :)

  http://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/04/szpilki-za-milion-izabela-szylko.html

  Dodaję bloga do obserwowanych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, cieszę się że post okazał się przydatny. Życzę wszystkiego dobrego i szczęśliwego rozwiązania! :*

   Usuń
 9. To cenne, że pochyliłaś się nad tak istotnym tematem jak prawa przysługujące kobietom w stanie błogosławionym. Niezwykle ważne newsy, podnoszące też świadomość społeczną. Good job!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ważny post ;-) Wiele kobiet nie zna swoich praw i boi się prosić o pomoc nawet będąc w ciąży, a każda przyszła mama ma do tego prawo.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Młoda mama z pasją , Blogger